SZNHZI VILGNAP 20142014.03.27. 00:04
1962 ta nnepeljk a Sznhzi Vilgnapot. A Nemzetkzi Sznhzi Intzet (ITI) minden vben a sznhzi vilg egy jelents szemlyisgt kri fel, hogy fogalmazza meg zenett a mvszek s a kznsg szmra. Legelszr Jean Cocteau szvege hangzott el tbb mint hsz orszg sznpadn. Idn Brett Bailey dl-afrikai drmar, dszlettervez, rendez fogalmazta meg gondolatait. Az 1967-ben szletett mvsz a hagyomnyos dramaturgit sztrobbant darabjaiban, eladsaiban a posztkolonilis vilg krdseit feszegeti.
Brett Bailey sznhzi vilgnapi zenete 2014. mrcius 27-re
Ahol emberi kzssg van, ott megjelenik az Elads elfojthatatlan Szelleme.
Kis falvakban a fk tvben, a nagyvrosok rafinlt sznpadn, az iskola elcsarnokban, mezn, templomban; nyomortelepen, kztren, szabadid kzpontban s belvrosi alagsorban gylnek ssze az emberek, hogy elmerljenek abban a tiszavirg let sznhzi vilgban, amelyet teljes ltnkkel, llegzetnkkel s hangunkkal teremtnk meg, hogy kifejezzk emberi mivoltunk bonyolultsgt, sokflesgt, sebezhetsgt.
sszegylnk, hogy srjunk s emlkezznk, nevessnk s elmerengjnk, hogy tanuljunk, lltsunk s elkpzeljnk valamit. Hogy elgynyrkdjnk a technikai tudson, hogy megjelentsk az Isteneket. Hogy visszafojtott llegzettel figyeljk, azt, hogy mindannyian mennyire nyitottak vagyunk a szpre, az egyttrzsre s a szrnysgre. Hogy feltltdjnk s ersebbek legynk. Hogy nnepeljk a klnbz kultrk gazdagsgt s szertefoszlassuk a bennnket elvlaszt hatrokat.
Ahol emberi kzssg van, ott megjelenik az Elads elfojthatatlan Szelleme. Az elads kzssgbl szletik, s klnbz hagyomnyok maszkjait s jelmezeit lti magra. Az elads felhasznlja a nyelvet, a ritmust, a gesztusokat, s megtiszttja az utat kzttnk.
Mi mvszek, akik ezzel az si Szellemmel dolgozunk, arra tltettnk, hogy szvnkn, gondolatainkon s testnkn tszrve feltrjuk a valsgot a maga mindennapisgban s fnyl titokzatossgban.
Egy olyan korban, amelyben sok milli ember a tllsrt kzd, elnyom rendszerektl s a kizskmnyol kapitalizmustl szenved, menekl a konfliktusok s a nehzsgek ell, egy olyan korban, amelyben magnletnket behlzzk a titkosszolglatok, s tolakod kormnyok cenzrzzk minden szavunkat; egy olyan korban, amelyben erdket irtanak ki, fajokat vgeznek ki, s cenokat szennyeznek: mi az, amirl beszlnnk kell?
Ebben az egyenltlen vilgban, amelyben a legfbb hatalom birtokosai arrl akarnak meggyzni minket, hogy ltezik egyetlen nemzet, egyetlen faj, egyetlen nem, egyetlen szexulis preferencia, egyetlen valls, egyetlen ideolgia, egyetlen kultra, amely felsbbrend az sszes tbbinl, vdhet-e az a gondolat, mely szerint a mvszetek s a politika sztvlaszthat?
Mi, az arnk s sznpadok mvszei, vajon alvetjk-e magunkat a piac kilgozott ignyeinek, vagy lnk a hatalmunkkal, megnyitjuk az emberek szvt s gondolkodst, magunk kr gyjtjk s lelkestjk, elvarzsoljuk, megvilgostjuk ket, s a remnyre, az szinte egyttmkdsre pl vilgot teremtnk?
Forrs: ITI Magyar Kzpont
|