SZNHZI VILGNAP 20192019.03.27. 18:39
1957. mrcius 27-n volt a Prizsban mkd Nemzetek Sznhznak vadnyitja. Az 1961-ben, a Nemzetkzi Sznhzi Intzet bcsi kzgylse ltal elfogadott hatrozat alapjn e napon van a Sznhzi Vilgnap, melyet 1978-tl a vilg valamennyi orszgban az elads eltt felolvasott zenettel kszntenek. A Nemzetkzi Sznhzi Intzet (ITI) minden vben a sznhzi vilg egy jelents szemlyisgt kri fel, hogy fogalmazza meg zenett a mvszek s a kznsg szmra (Legelszr Jean Cocteau szvege hangzott el tbb mint hsz orszg sznpadain).
Carlos Celdrn rendez, r, sznhzigazgat, 1963-ban szletett Havannban. 1986-ban szerzett diplomt a havannai Mvszeti Egyetemen. Mg ebben az vben rendezknt kezdett dolgozni a havannai Buenida sznhzban. 1996-ban megalaptja sajt trsulatt, az Argos Teatrt. Brecht, Beckett, Ibsen, Strindberg darabjainak eladsaival nem csak Kubban, hanem Eurpban is sikereket arattak. Ezen tl kortrs kubai szerzk mveit is bemutattk. A trsulat legjelentsebb elismerst Celdrn 10 Milliones cm darabjnak eladsval rtk el. Carlos Celdrn Kubban s Dl-Amerika szmos sznhzi egyetemn tant.
Sznhzi eszmlsem eltt mestereim mr javban munklkodtak. Sajt letk maradvnyaira ptettek hajlkot s kltszetet. Kzlk sokan ismeretlenek vagy alig emlksznk rjuk: a prbatermek s a zsfolsig megtelt sznhzak nyugalmban dolgoztak csendben, alzatosan, majd sok vnyi munka s nagyszer teljestmnyek utn lassan elhagytk helyket s eltntek. Amikor megrtettem, hogy nekem is ez a sorsom, azt is megrtettem, hogy bmulatos s egyedi rksget kaptam tlk: nincs ms, mint a megismtelhetetlen pillanat meglse; a pillanat, amikor a sznhz sttjben tallkozol a msikkal, s nincs vdhl, csak a mozdulat s a leleplez sz igazsga. Sznhzi szlhazm tallkozsokbl pl a vros legklnbzbb pontjairl rkez nzkkel. k azok, akik estrl estre azrt jnnek el a sznhzainkba, hogy megosszanak velnk nhny percet, nhny rt. Ezekbl a kivteles pillanatokbl ll az letem, amikor nem sajt magammal s szenvedseimmel trdm. jjszletek, s megrtem a sznhz hivatst: tlni az adott, a ml pillanat puszta igazsgt, amikor tudjuk, hogy igaz, amit a reflektorok fnyben mondunk s tesznk. Ez mutatja meg leginkbb, milyenek vagyunk. Sznhzi szlhazm, az enym s a sznszeim azokbl a pillanatokbl szvdik, melyekben nem bjunk maszkok mg, nincs tbb mellbeszls s flelem, hanem mi magunk vagyunk, s a sttben megfogjuk egyms kezt.
A sznhzi hagyomny nem hierarchikus. Senki sem gondolja, hogy a sznhznak lenne a vilgban vagy egy vrosban vagy egy kiemelt pletben egyetlen kzpontja. A sznhz lthatatlanul terjed, nem ismeri a fldrajzot, de beleavatkozik mindazok letbe, akik mvelik. A sznhzmvszet egyest. Minden sznhzrendez a srba viszi az utnozhatatlan, vilgos s szp pillanatokat, mindegyikk ugyangy tnik el, s nincs semmilyen termszetfeletti er, ami megvden ket. A nagy mesterek tudjk, hogy az elismers semmilyen formja nem rvnyes a munkjuk lnyegt illet bizonyossgon kvl: vagyis azt, hogy ktsgek kzepette csak pillanatokra valstjk meg az igazsgot, a ktrtelmsget, az ert, a szabadsgot. Semmi sem li tl ket, marad utnuk nhny adat, fot, vide felvtel, elkpzelseik halvny lenyomata. Ezekbl a felvtelekbl a kznsg csendes rezdlsei hinyozni fognak, ahogy az ppen megrtett s tlt pillanat varzsa is, ami megismtelhetetlen, elmeslhetetlen. Ez csak nhny msodperc, ami ttetszbb, mint maga az let.
Amikor megrtettem, hogy a sznhz nmagban is olyan, mint egy orszg, a vilgot behlz hatalmas terlet, felszabadt dntst hoztam: ne menj el onnan, ahol vagy, ne rohanj mshov. Ahol te vagy, ott a kznsg. Ott vannak a trsaid, akikre szksged van. Otthonodtl tvol a mindennapi let kusza s tlthatatlan. Ezen a ltszlagos mozdulatlansgon dolgozz, indulj a legnagyobb utazsra, jrd be jra Odsszeusz s az argonautk tjt: lgy az a mozdulatlan utaz, aki segti, hogy sajt vilgod slyosabb s szilrdabb legyen. Utazsod ahhoz a pillanathoz vezet el, amikor a hozzd hasonlkkal tallkozol. Feljk tartasz, a szvkhz, a lelkkhz. Felleszted s sszegyjtd rzelmeiket, emlkeiket. Utazsod szdt, gazdagsga felmrhetetlen s senki nem teheti semmiss. Valjban nem fogjuk fel, hogy ez az utazs a np kpzeletben, a legtvolabbi fldekbe vetett mag, vagyis a nzk polgri, etikai s emberi lelkiismerete. gy ht nem mozdulok, otthon maradok, ltszlag nyugodtan, valjban jjel s nappal munkba merlve, hiszen e mozdulatlan mozgs lendlete mvszetem titka.
Fordtotta: Lakos Anna
Forrs : ITI Magyar Kzpontja
|