BULGAKOV: A MESTER S MARGARITA BEMUTAT: 2010.12.03. NAGYSZNPAD
Viszonylag rvid idn bell ez a msodik Bulgakov bemutat a Grdonyi Gza Sznhzban (korbban: Ivn, a rettent, 2008 – rendezte Szegvri Menyhrt).
Vegynk kt nzt! Egyikk a regnyt nem olvasta, a sznhzban egyszeren csak szrakozni vgyik s nem bnja, ha „A selyemcip” bonyolult sszefggsei s monolgjai utn most forms ni test, vratlan s meghkkent fordulatok, egy kis – a nzteret is bevon – felforduls fogadja, s nem kell klnsebben korrajz, sorselemzs megrtsvel bbeldnie, az is elg lehet, ha nfeledten tadja magt az esemnyek folysnak, hasonlan egy szrakoztat s a maga helyn ltjogosult, br az eredeti mhz kpest szksgszeren felsznesebb kpregny lvezethez.
A msik nz olvasta a regnyt, mlyen hatott r a szatirikus brzols mgtt az alapos korrajz s az a varzslat s misztikum, ami az egszet thatja. Most ezeket vrja az eladstl is. Neki is be kell azonban ltnia, hogy milyen nehz feladat ebben az esetben a sznpadi adaptls, hiszen a terjedelmes cselekmny radsul hrom klnbz szlon fut, az els Woland (a Stn) s ksretnek Moszkvba rkezse s ott viselt dolgaik, a msodik egy szerelmi szl, az r, a Mester s szerelme, Margarita trtnete, a harmadik az r bibliai trgy regnye. A hrom szl keresztl-kasul szvi egymst. Nyilvn nem knny kivlasztani, mely rszek kerlhetnek be az eladsba, s melyekre nem jut egyszeren id, mgis, a kimaradt rszeknek ksznhet, hogy a kor, a httr, amelyben minden trtnik kevsb marknsan jelenik meg, s ezzel sszefggen a Mester cselekedeteit knyszeren mozgat rugk sem. „A legfontosabb, hogy az elads ezt a tbbrtegsget segtsen tlni, felidzni, felfogni s taln egy kicsit megfejteni is.” Megfejteni – ez nem sikerl maradktalanul.
„Csandi Judit, dszlettervez szerint az elads dszlete a labirintusban tvelygs rk, tbb ezer ves mtoszt idzi, mai eszkzkkel, a mi labirintusunkat. A labirintus nem a fldi, fizikai vilgban ltezik csak, a szellemi vilgokkal kapcsoldik ssze. g s Fld feszl ssze, hogy melyik tartja a msikat, erre mindenkinek magnak kell megtallnia a vlaszt.” A fenti s lenti skot vgig sszekapcsol drtfonatok csak az elads vgn szakadnak fel. A Mester s kedvese szmra megnylik egyfajta kit a labirintusbl. „A fekete Woland ekkor – ttalan utat vlasztva – beleugrott az rbe, s egsz ksrete nyomon kvette. Eltntek a sziklk, a kves trsg, a holdsugrsvny, Jerusalaim vrosa. Eltntek a fekete lovak is. A Mester s bartnje megpillantottk a Woland grte hajnalt. Mris pirkadt, kzvetlenl az jfli hold nyomn. s a Mester bartnjvel mohos kis khdon ment t a reggel els sugaraiban.” (Rszlet a regnybl.) Addig azonban, amg elrnk az elads ezen pontjra, sokfle helysznt kell megjelentenie a dszletnek s ezt gy oldja meg, hogy tbb funkcij kis tereket hoz ltre. Furn hatnak viszont a replsi jelenetben lthat s ksbb az g Moszkvt szimbolizl hzak. Mint ahogyan a levgott fej is (ennek esetben n nem tudtam szabadulni attl a gondolattl, hogy mintha arnytalanul nagy lenne az emberi testhez kpest - vagy ez kifejezni lett volna hivatott valamit?). Mgis, a sznpadkpben, a jelmezekben (Berzsenyi Krisztina) megvan a lehetsg, hogy ne gtoljk annak a mgikus hangulatnak a megteremtst, amely a regnynek annyira sajtja. Az elads sszessge azonban nekem ezzel ads maradt, kevsszer csillan meg az elemelkedettsg, a varzslat.
A szereposzts tbb helyen lehet meglep a regny ismerinek, mert a most ltott karakter elgg marknsan eltr megjelensben vagy habitusban az ottanitl. Termszetesen ez nem baj azokban az esetekben, amikor meg tud gyzni, amikor hitelesnek tudjuk elfogadni.
Klnsen rdekes egyni szneket lttam Schruff Miln s Hse Csaba jtkban.
Kellemes a ksrzene (zenei munkatrs Nagy Zoltn).
Rendez: Csizmadia Tibor.
Az emltett kt nz kzl brmelyikben ismernk is magunkra, rdemes elolvasni a knyvet, megismerkedni az eredeti cselekmny minden kimaradt szlval s a szveg stlusa nyjtotta rmkkel, a remek humorral - vagy jraolvasni s jra felfedezni mindezt. De az eladsrl sem beszlek le senkit – nzze meg, alaktsa ki sajt vlemnyt - n is megnzem jra…
(A kln nem jelzett idzetek forrsa a Sznhz honlapja.)
|