SOKKOL UTAZS AZ JSZAKBA
ltalnosan igaz, hogy egy-egy j sznhzi produkci a kznsg el kerlsekor mg nincs igazn a legjobb formjban, az az llapot nhny eladssal ksbb kvetkezik be. Ez hol marknsabban, hol kevsb vehet szre. A premierek klns izgalmt adja viszont, hogy (eltekintve a nyilvnos fprbtl), akkor lehet elszr lemrni a fogadtatst. O’Neill Utazs az jszakba cm drmjt a bemutatn s az azt kvet 3. eladson lttam. A msodik alkalommal meggyzbbnek talltam. De igazbl arrl szeretnk most rni, hogy mit tapasztaltam a nztren.
Szomor, hogy vannak, akik mr eleve eslyt sem adnak komolyabb mfajoknak, kizrlag csak a knnyed szrakozs helynek tekintik a sznhzat, s ha drma bemutatrl van sz, el sem jnnek. Annak ellenre, hogy az utbbi vek msorpolitikja szem eltt tartotta a knny szrakozs irnti ignyt, s a musical, operett, vgjtk bemutatk mellett – legalbbis a nagysznpadon, de a kznsg dnt rsze (kztk valamennyi brletes) oda jr, s nem a stdiba – tbbnyire olyan darabokat lltott sznpadra a „nehezebb” mfajokbl is (Az reg hlgy ltogatsa, Rme s Jlia…), amelyek mgis knnyebben befogadhatak s van bizonyos npszersgk.
Ezek utn kvetkezett az Utazs az jszakba. J, hogy kvetkezett – mondom n -, mert sznestette a msorpalettt s mert a sznhznak igenis nem egyszeren a szrakoztats a feladata, hanem szembests „az lettel”, s az a j, ha minl szlesebb skln mozognak (korban, szerzkben, mfajban, stlusban) az eladsok. Az a j, ha ezt egszen knnyed formban is s nyersen, mellbevgan, elgondolkodtatva, felkavarva is teszi. Akkor is, ha sznhzhoz csak az elmlt nhny vben szokott kznsg szmra sokkol lehet ez a nyersessg, hangossg. A sznhz ilyen is!
|